Can Elmas

Can Elmas Ankara’da doğdu. Annesi ve babasının da mimar olmaları nedeniyle mimarlık mesleği ile iç içe büyüdü. Ankara Tefvik Fikret Lisesi’nden mezun olduktan sonra AFS Bursu ile North Carolina, ABD’de 1 yıl kaldı.

ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden bölüm 2.nciliği ile mezun olan Can Elmas, mezuniyet sonrası Roma, İtalya’da Losco Pellegrini ve Dardi Mimarlık Ofislerinde çalıştı. Fullbright Bursu’nu kazanarak ABD’de Enerji Korunumlu Konut Tasarımı konusunda Yüksek Lisans çalışmasını yapmak üzere University of Oregon’ a gitti. Mezun olduktan sonra  Portland Oregon ABD’de Sera ve Yost Grube Hall Mimarlık Ofislerinde çalıştı.

Amerika’da bulunduğu sırada çeşitli zamanlarda Türkiye’ye gelerek babası Mimar Erdoğan Elmas ile birlikte çalıştı ve Ulusal Mimarlık Proje Ödülü alan Urfa Toplu Konut Projesini yaptı.

1993 te Sürdürülebilir Bir Çevreye Doğru Mimari Tasarım Yarışması’nda UNESCO Ödülü aldı. 1994 de NOVEM Hollanda Enerji Ajansı Fotovoltaik Pillerin Mimaride Kullanımı Yarışmasında 3.lük Ödülü aldı.

Can Elmas 1998’de şuan da adı Can Elmas Mimarlık olan  Akyürek-Elmas Mimarlık Ltd. Şti. kurdu. Halen Can Elmas Mimarlık’ta serbest olarak mimarlık çalışmalarını sürdürmektedir.

Endüstri, konut, turizm, eğitim, kentsel tasarım ve  ticari konularda sayısız  projeler gerçekleştirdi.

1998’de İzmir Havalimanı Dış Hatlar Terminali Mimari Proje Yarışmasında 3. lük Ödülü aldı. Magic Ice Buz Müzesi projesiyle 2011 yılı  Avrupa Gayrimenkul Ödülünü kazandı. Yine katıldığı birçok  yarışmada  çeşitli ödüller aldı. Aynı zamanda  mimari yayınlarda projeleri ve makaleleri yayınlanmış ve sempozyumlarda bildiriler sunmuştur.

Bahçeşehir Universitesi nde Yarı Zamanlı Mimari Tasarım hocalığı yapmaktadır.

İyi derece İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve orta derece İspanyolca konuşmaktadır. Bir oğlu ve bir kızı olan Can Elmas tenis, bisiklet, kayak sporlarıyla ilgilenmektedir.